Sicil notunun kötü olduğunu öğrenen öğretmen, okul müdürüne dava açacak

Bilgi Edinme Yasası memurla amirinin arasını açtı. Sicil notunu öğrenmek için dilekçe yazan 8 yıllık öğretmen Hüseyin Akca, beklemediği bir durumla karşılaşınca hayal kırıklığına uğradı. Psikolojisinin bozulduğunu belirten Akca, okul müdürüne dava açacağını söyledi.

Memurlar, geçen seneye kadar gizli olan sicil notlarını ilk defa öğrenmeye başladı. Ancak, bu durum sicil notunun düşük olduğunu öğrenen memurlarla yöneticilerin arasını açtı. Sicil notu düşük çıkan memurun amirine bakışı ve işyerindeki çalışma temposu düşerken, bazı arkadaşlarının notlarının düşük olduğunu gören diğer memurlar da sicil notunu öğrenme yarışına girdi. Kurumların ilçe müdürlüklerinden de sicil notları öğrenilebildiği için kesin rakam bilinmezken, binlerce memurun sicil notunu öğrenmek için dilekçe verdiği belirtildi.

Sicilini öğrenmek isteyen bir memurun çalıştığı kurumun ilçe veya il müdürlüklerine dilekçe ile başvurması yeterli. 15 günde kapalı zarf içinde istediği yılların sicil notlarının memura verilmesi gerekiyor. ‘Memurun namusu’ gözüyle bakılan sicil notu, kademe ilerlemesi, görevde yükselme gibi durumlarda gerekli oluyor. Bir üst göreve gelmek için memurlardan ‘son 5 yılda sicil notu ortalamasının 90 olması’ gibi şartlar aranabiliyor. Öğretmenlikte şimdiye kadar Anadolu ve fen liselerine geçme, müdür yardımcılığı, müdürlük ve daha üst görevlere yükselmede kullanılan sicil notları, uzman ve başöğretmen kadrolarına atanmada da dikkate alınıyor. Uzman ve başöğretmen kadrolarına atamada sicil notlarının yüzde 10 etkisi bulunuyor.

Sicil notları 60’tan 75’e kadar olanlar ‘orta’, 76’dan 89’a kadar olanlar ‘iyi’, 90’dan 100’e kadar olanlar ‘çok iyi’ derece alıyor. 59 ve altında not alanlar haklarında ise soruşturma açılıyor.

Ankara’daki Güvercinlik Endüstri Meslek Lisesi’nde 8 yıldır metal işleri öğretmenliği yapan Hüseyin Akca sicil notu düşük gelenlerden. Okul müdürüyle hiçbir sorun yaşamadığını belirten Akca, 90’ın üstünde beklediği notunun 1999’da 62, 2000’li yıllarda 71, 72 ve 73 olduğunu görünce hayal kırıklığı yaşamış. 2004’te okul müdürünün 85 puan vermesi bile Akca’yı tatmin etmemiş. Memurlara ciddi bir eksikliği yoksa genel olarak 90 ve üzerinde not verildiğini aktaran Akca, “Ben bu notları kesinlikle hak etmiyorum, hak ediyorsam derhal öğretmenlikten istifa etmeye hazırım. Okul müdürüne de bu notların gerekçesini belgelendirmesi için dava açacağım.” diyor. Bağımsız Eğitimciler Sendikası Sosyal İşler Sekreteri olan Hüseyin Akca, sicilin düşük gelmesi nedeniyle müdür yardımcılığına müracaat edememiş. Gazi Üniversitesi’nde 2 yıldır alanında doktora eğitimi alan Akca, Milli Eğitim Bakanlığı’nda yeni metal işleri müfredatını hazırlıyor.

‘Geleceğiyle oynandığını’ düşünen ve “Ağzımızla kuş tuttuk; ama bir faydası olmamış.” diyen Akca, bu şartlarda aynı okulda çalışamayacağı için tayin isteyeceğini söylüyor. Akca şunları söylüyor: “Ben 90’ın üzerinde sicil notu beklerken 70’lerde gelmesi bütün hayallerimi yıktı. Genellikle 90’ın altında sicil notu bozuk kabul edilir. Benim bu notlarımı gören hangi yönetici hakkımda iyi düşünür? Okuldaki birçok öğretmen arkadaşımın notu böyle. Psikolojik olarak bundan çok etkilendik. Şimdi biz bu okulda nasıl çalışmaya devam edeceğiz?"

Güvercinlik EML Müdürü Remzi Özkaya ise öğretmenlere genellikle 70 ve üzerinde not verdiğini belirtiyor. ‘Sadece derse girip çıkan ve öğretim etkinliğini yapan’ öğretmenlere 70-80 arasında not verdiğini kaydeden Özkaya, okulda birtakım sosyal etkinliklerle eğitim faaliyetlerine katılanlara ise 80’in üstünde not verdiğini ifade ediyor.


Konular

Sicil notunun kötü olduğunu öğrenen öğretmen, okul müdürüne dava açacak
Memura sicil affı yolda
Memur sicil affı rafa kalktı
Üniversitedeki sicil ayıbı mahkemeden döndü
TESEV, hüküm giymiş PKK'lılara sicil affı istedi
Tapu sicil müdürü ile 4 kişi rüşvetten hapiste
Sicil affı kanun tasarısı TBMM Genel Kurulunda
Bakan Çağlayan, sicil affını uygulamayan bankalara sert çıktı
'Sicil affı' yasa tasarısı görüşülüyor
Komutanların sicil notu, askerî mahkemenin bağımsızlığı konusunda şüphe uyandırır
Sicil notuna 88 verip ordudan attılar
1,3 milyon sicil kaydı silindi
Kepez Tapu ve Sicil Müdürlüğü taşınıyor
Şirketler 5 dakikada kurulabilecek
Yeni Ticaret Kanunu ile tek kişi anonim şirket kurabilecek
'Ticarî sicil' geliyor, hatalı araç kullanan taksicilik yapamayacak
Adlî sicil siliniyor ama güvenlik kayıtları ömür boyu takipte
Türkiye'de bir yılda 346 bin kişinin adli sicil kaydı silindi
Sitemiz sizce verimli mi?
Tek Merkezden bütün sicilleri sorgulama yapmak artık çok kolay
Sanayi Sicil Belgesi bulunan imalatçılar, ÖTV iade talebinde bulunabilecek
Denizli Ticaret Odası MERSİS projesini uygulayacak
1 dakikada şirket kurun
28 Şubat’taki keyfiliğin delili: Belge yoksa, sicil notuyla atın
Gümrüklerde kağıtsız dönem başlıyor
Esnaf yeni sicil affı bekliyor
12 Eylül döneminin siyasî suçlularına sicil affı geliyor
Darbe mağduriyetlerinin son bulması için sicil affını bekliyoruz
TTSO da MERSİS uygulamasına geçiyor
Ticaret Sicili Gazetesi