Sicil Affı Yasası

Esnaf yeni sicil affı bekliyor

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların birkaç yıldır talep daralmasından olumsuz etkilenerek, işlerin yürütülmesi için krediye ihtiyaç duyduğunu ama bazen kredi kartlarının bazen çeklerin ödenememesi kaynaklı olarak bankaların kara listesine girerek sicillerinin bozulduğu için krediye erişemediğini kaydetti.

Konunun önemini anlatan mektubu Bankalar Birliği'ne gönderdiklerini ifade eden Palandöken, bankaların ellerini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti. Sicil Affı Yasası'nın amacına hizmet etmediğini kaydeden Palandöken, bankacılıkta kara liste olarak adlandırılan, geçmişe dönük olumsuz bilgileri kullanma uygulamasına son verilmesini ve sicili yeniden yapılandıracak yasal düzenlemenin hayata geçirilmesini istedi.

Bakan Çağlayan, sicil affını uygulamayan bankalara sert çıktı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan bankaları sicil affı sicil affı yasasına uymaya çağırdı. Bankalardan bu konuda gelen farklı açıklamalara tepki gösteren Çağlayan, "Bu noktada reel sektör özel sektörle beraber yaşamak mecburiyetindedir. Bankacılık sistemi topladığı parayı reel sektöre kullandırmak zorundadır." dedi.