'Sicil affı' yasa tasarısı görüşülüyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, sicil affının yanı sıra çek, kredi ve kredi kartlarıyla ilgili çok önemli başka bir düzenleme için de çalıştıklarını söyledi.

Karşılıksız Çek, Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Yasa Tasarısı, Rekabetin Korunması Hakkındaki Yasada değişiklik öngören yasa tasarısı ile Markaların Korunması Hakkında KHK'de değişiklik öngören yasa tasarısının, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda görüşülmesine başlandı. Komisyon, gündeminin ilk sırasındaki sicil affı üzerinden çalışmalarına başladı.

Tasarı hakkında Komisyona bilgi veren Bakan Çağlayan, Tür ekonomisinin güçlendirilmesi amacıyla kredilendirme faaliyetlerinin desteklenmesinin zorunluluk olarak ortaya çıktığını belirterek, ancak yüksek faizler ve öngörülmeyen bazı finansal dalgalanmaların, bazı kişi ve kurumların istememelerine ve bütün iyi niyetlerine rağmen ekonomik faaliyetleri esnasında çek, senet ve kredi kartı borçlarına ilişkin taahhütlerini yerine getirememesine sebep olduğunu kaydetti. Çağlayan, bu durumdaki kişi ve kurumların Merkez Bankasının kara listesine girdiğini, bu kayıtların kredilendirme ve çek hesabı açma işlemlerinde, kredi talebinde bulunan kişi ve kurumların daha önceki çek, senet ve kredi kartı ödeme kabiliyetlerine ilişkin bir karine teşkil etiğini anlattı.

Bu amaçla kamuoyunda ''sicil affı'' olarak bilinen düzenlemenin hazırlandığına işaret eden Çağlayan, söz konusu borçların, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce veya yasanın yürürlüğü girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde ödenmesi veya alacaklı kuruluşlarca yeniden yapılandırılması halinde, borcun tamamının ödenmesinin ardından Merkez Bankasında tutulan kayıtların silineceğine dikkati çekti.

Çağlayan, düzenlemenin özünün ''Merkez Bankasındaki kayıtların silinmesi ve bu kayıtların kredilendirme kuruluşlarınca dikkate alınmasının'' oluşturduğunu ifade ederek, ''Tasarının yasalaşması halinde çok sayıdaki KOBİ, esnaf ve sanatkarın önü açılacak, yeni kredilendirme imkanlarına kavuşacaktır'' dedi.

-''ÇEKİN ZORLA YA DA RIZASI DIŞINDA ALINMASINA YENİ DÜZENLEME''-

Sicil affının yanında çek, krediler ve kredi kartlarıyla ilgili çok önemli başka bir düzenleme için de çalışmalarını sürdürdüklerini bildiren Çağlayan, 5 Ocak Pazartesi günü yapılan Ekonomik Koordinasyon Kurulunda, karşılıksız çek, bireysel krediler, tüketici kredileri ve kredi kartlarını ele aldıklarını söyledi. Çağlayan, konuyla ilgili teknik çalışmanın başladığını, gereken hallerde ilgili düzenlemelerin gerçekleştirileceği bir sürecin başlatıldığını belirterek, şöyle konuştu:

''Son yıllarda yanlış bir amaçla kullanılmaya başlayan, ancak doğru bir amaçla Türk Ticaret Kanunu'nun 711. maddesine konulan ve bir istismara neden olan 'rıza dışında çek' ve bununla ilgili çıkan sorunların önünün alınması noktasında da önemli çalışmalar yapıyoruz. Bir çekin zorla ya da rızası dışında alınması durumunda, bunları korumak için getirilen bu düzenleme maalesef bazı kişi ve kesimlerce yanlış değerlendirilerek kullanılıyor. Bu kişi ve kesimler, ödemeleri gereken tarihte çeklerini ödememek için haksız, etik olmayan bir davranış biçimini kullanmaya kalkmışlardır. Aslında bu konuda uygulama açısından çeki verenlerin ve alanların kendini koruyabilecek bir çok düzenleme alanı mevcutken, ayrıca Bakanlığımız tarafından tüm Türkiye'ye, kamuoyuna, oda ve borsalara zaman zaman yazmış olduğumuz yazılara rağmen, maalesef bunu istismar edenlerin sayısı hala oldukça fazladır. Pazartesi günü Kurulda yaptığımız çalışmada bunu da ele aldık. Bu düzenleme aslında Türk Ticaret Kanunu Tasarısında yapılacaktı. Ama tasarı, Genel Kurulda görüşülmeye başlanmıştır ama hala 2. bölüm üzerinde görüşmeler sürüyor. Konuyla ilgili daha fazla istismarın önlenmesi için Başbakanımızın talimatıyla çalışma başlatılmıştır.''

-''ÖZEL BANKALAR DİKKATE ALMIYOR''-

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, sicil affının geçen dönemde de çıkarıldığını hatırlattı. Piyasalarda kredi alma ve borç ödeme konusunda sorun olduğunu ifade eden Seyhan, ''Bu kez kriz sonrasında değiliz. Krizdeyiz. Eğer dünyanın bir parçasıysak, gelişmelerden etkileneceğiz. Bana göre, kriz hala çıkışta ve henüz zirveye ulaşmadı'' dedi.

Çıkarılan sicil affının Merkez Bankası kayıtlarının silinmesini içerdiğini, ancak bunun sadece kamu bankalarının dikkate aldığını, özel bankaların ise kendi kayıtlarını muhatap aldıklarını savunan Seyhan, ''Eğer kamu bankaları için düzenleme yapılıyorsa bunun için kanun çıkarmaya gerek yok, genelge yeterli olabilir'' görüşünü ifade etti.

Af kadar birikmiş borçların ne olacağının da önemli olduğuna işaret eden Seyhan, sicil affının yanı sıra borçların yeniden yapılandırılması ve piyasaya yeterli kaynağın sunulmasının birlikte düşünülmesi gerektiğini, aksi takdirde 1 yıl içinde yine kara liste mağdurlarının doğacağını ifade etti.

Tasarının görüşmeleri sürüyor.

Konular