Google siciliniz ne durumda biliyor musunuz ?

İnternete bağlı iken klavyede bastığınız her tuş, dijital bir iz bırakıyor. Bunu farklı bir şekilde adlandıracak olursak, dijital sicil kaydınız demektir. Peki dijital siciliniz hakkında neler biliyorsunuz?

Facebook, twitter, youtube, gibi sosyal paylaşım sitelerinin yanında, blog yazılarınız, haberlerin altına bıraktığınız yorumlar sizin dijital sicilinizi oluşturuyor. Google arama motoruyla birlikte, her türlü bilgiye anında erişim imkanı doğdu. Klavyede bastığınız her tuş, sizin adınıza dijital bir iz bırakıyor.

Yaptığınız her yorum, paylaştığınız her içerik sicilinize tek tek işleniyor. Adınızı ve soyadınızı google arama motoruna yazdığınızda karşınıza çıkan her sonuç sizin kimliğinizin ne kadar temiz ya da kirli olduğunu ortaya çıkarıyor.

Haberkıta'dan Adem Eyüpoğlu'nun haberine göre, Google sicilinizi temizlemek isterseniz yapmanız gerekenleri biliyor musunuz? Bilmeyenler için yapmaları gerekenleri tek tek sıralıyoruz.

İNTERNETTE HABER KALDIRMA

Kendiniz ya da firmanız hakkında internette yayımlanan bir haber sizin hakkınızda kötü imaja neden oluyor ve bunu kaldırtmak istiyorsunuz. Bunun için haberin geçtiği site ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Site yöneticisiyle görüşüp haberin kaldırılmasını talep etmelisiniz.

İlgili haberi kalktıktan belli bir süre sonra habere ilişkin bilgileri otomatik olarak silecektir.

Site yöneticisi, haberin kaldırılmasını red ettiği durumda ise haklı gerekçeler ile mahkemeye başvurup hukuki süreç başlatırsınız.

FORUM SİTELERİNDEN İÇERİK KALDIRTMA

Forum sitesinde hakkınızda çıkan bilgileri silmek için öncelikle forum yöneticisi ile iletişime geçip içeriği kaldırtmayı sağlayabilirsiniz. Forum yöneticisi talebinize olumsuz cevap verebilir. Bu durumda içeriği giren kullanıcıya ulaşıp içeriği kaldırmasını talep edebilirsiniz. Kullanıcı veya forum yöneticisi içeriği kaldırdığında sorun çözülecektir.

Olumsuz yanıt alırsanız yine mahkemeye başvurup hukuki süreci başlatabilirsiniz.


YOUTUBE'DAN VİDEO KALDIRTMA

Video paylaşım siteleri de forum siteleriyle hemen hemen aynı işleve sahiptirler.
Size zarar veren herhangi bir videoyu kaldırtmak için Youtube yöneticileri yerine öncelikle videoyu Youtube sitesine yükleyen kullanıcı ile kontak kurmalısınız.

Bu talebiniz reddedilmesi durumunda ise haklı gerekçeler ile Youtube yöneticileri ile iletişime geçmeniz gerekir.

Her iki durumda da olumsuz cevap almanız halinde ise yine size mahkeme yolu görünüyor demektir.

Adli sicil kaydınızı yetkililer ve sizin dışınızda kimse görmüyor olabilir. Ancak google sicil kaydınızı her an, her saniye biri bakıyor hatta milyonlar bakıyor olabilir. Size tavsiyemiz, bundan böyle klavyenin tuşlarına basarken daha dikkatli olmanız.

Son bir hatırlatma daha, google sicil kaydınızı temiz tutmak hatta olduğundan daha parlak göstermek tamamen sizin elinizde. Bunun için şiir, deneme, makale, köşe yazısı yazabilir, herhangi bir sorunla ilgili çözüm önerilerinde bulunabilirsiniz. Böylece fikirleriniz ve önerilerinizle aranan hatta istenen kişi haline bile gelebilirsiniz.