'Ticarî sicil' geliyor, hatalı araç kullanan taksicilik yapamayacak

Türkiye'de en fazla taksiye sahip İstanbul'da ticarî taşımacılık yapan 18 bin ticarî taksi şoförüne yönelik yeni kriterler geliyor.

İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Yahya Uğur, yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek için 'ticarî sicil ehliyeti' ve 'kara liste' projelerini hayata geçireceklerini söyledi. Buna göre, hata yaptığı zaman kara listeye alınan veya duraktan çıkartılan şoför, başka bir durakta tekrar çalışamayacak.

Taksilere yönelik standartları artıran İstanbul Taksiciler Odası yönetimi, sürücüyü denetleyen ve her yönüyle uzman sürücü yetiştirecek sadece taksi şoförlerine özel 'T sınıfı' ehliyet projesini geliştirdi. Söz konusu sistemle, temel yol bilgisi, ilkyardım, meslekî İngilizce ve diksiyon konusunda eğitime tabi tutularak uzman taksi şoförleri yetiştirilecek. Yahya Uğur, bu sayede taksi şoförlüğünün 'daha iyisi bulunana kadar yapılacak iş' olmaktan çıkarılarak profesyonelleşmiş meslek haline getirileceğini anlattı.

Yahya Uğur, T-sınıfı ehliyet uygulaması ile istenmeyen olayların minimize edilerek taksicilik mesleğinin kötü itibarını bitirmeyi ümit ettiklerini belirtti. Uğur, Büyükşehir Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) kararıyla yüz kızartıcı suçlardan mahkûm olan ve sağlık şartlarını sağlayamayanların taksi şoförlüğü yapamayacağına dair maddenin kabul edilmesiyle 10 bine yakın taksi şoförünün sektörden uzaklaştırıldığını sözlerine ekledi. AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, korsan taksicilere ceza verilmesini öngören kanun teklifi hazırladı. Araçlarını motorlu araç tescil ve trafik belgesinde gösterilen maksadın dışında kullananlar ile sürülmesine izin veren araçların sahiplerine 3 bin TL, bu suçu tekrar işleyen kişilere 4 bin 500 TL idari para cezası verilecek. Ayrıca aracı kullanan kişinin sürücü belgesi 6 ay süre ile geri alınacak. Araç tescil ve trafik belgesinde gösterilen amacın dışında kullanılan araçlar 6 ay süreyle, suçun tekrar işlenmesi halinde ise süresiz olarak trafikten men edilecek.


Konular